Indulj Felkészülten: Heti Energia- és Makrogazdasági Körkép |
| |
Múlt hét hétfőn a Brent olaj 4,41 % eséssel, 72,846 USD árfolyamon nyitott, majd pénteken 73,277 USD árfolyamon zárt. A Brent hordónkénti ára 0,61%-kal emelkedett. A WTI olaj hétfőn 4,58 %-os szakadással, 69,005 USD nyitott, majd pénteken 69,686 USD árfolyammal zárt, ami 0,99 %-os emelkedést jelent. |
| |
Az izraeli-libanoni konfliktus tovább éleződik, az izraeli hadsereg gázai előretörése és a Hezbollah elleni válaszcsapások is mélyítik a feszültségeket. A nemzetközi közösség aggódik a helyzet miatt, különösen Irán reakcióitól tartva. Ezzel párhuzamosan a Vörös-tengeren a Houthi lázadók támadásai veszélyeztetik a globális kereskedelmet és energiaellátást, főként a Bab-el-Mandeb szorosnál. Az USA és szövetségesei katonai műveletekkel igyekeznek biztosítani a tengeri útvonalakat, az ENSZ a biztonság fenntartására figyelmeztet.
A Hormuzi-szorosnál Irán és Izrael feszültségei újraéledtek, növelve a szoros lezárásának kockázatát, ami súlyos következményekkel járna az olajellátásra, különösen Ázsiában. Az Egyesült Államok szövetségeseivel katonai jelenlétével védi a szorost, míg Irán egy új olajterminált létesített Jaskban, hogy biztosítsa exportját. Eközben Szaúd-Arábia árcsökkentést tervez az ázsiai olajvásárlóknak, ami gyenge keresletet jelez, és nyomást gyakorolhat az olajárakra. A térség konfliktusai miatt egyre több hajó választ hosszabb útvonalat, ami a keresletet is befolyásolja.
Az ukrán-orosz konfliktus Kelet-Ukrajnában tovább fokozódik, az orosz csapások intenzitása és az ukrán védekezés helyzete nehezíti a helyzetet, miközben az EU és az USA újabb szankciókat hoz. Az ukrán dróncsapások orosz területeken az orosz energiatermelést igyekeznek zavarni.
India gyorsan növekvő gázfogyasztása egyre nagyobb szereplővé teszi az országot a földgázpiacon. A kormány a belföldi gáztermelés és karbamidgyártás fejlesztésével igyekszik csökkenteni az importfüggőséget. Kínában a lítium árzuhanása nehéz helyzetbe hozza az ágazatot; a gyártók remélik, hogy a globális túlkínálat mérséklődik, különösen Ausztráliában.
Az EU magas vámokat vetett ki a kínai elektromos járművekre, védve piacát a kínai állami támogatásokkal szemben. A tarifák csökkentették a kínai autógyártók piaci részesedését Európában, különösen a SAIC MG márkája veszített jelentősen. |
| |
Az IndianOil nettó nyeresége közel 99%-kal esett vissza a gyenge finomítási árrések és alacsony üzemanyag-kereslet miatt, bár a fesztiválszezon miatt az év végére keresletnövekedést várnak. A CNOOC rekordprofitot ért el, nagyrészt növekvő kínai és guyanai olaj- és gáztermelésének köszönhetően, és új olajprojektet indított Irakban. A PetroChina 2025-ben bezárja Dalian finomítóját a biztonsági és környezeti aggályok miatt, mivel az üzemanyag-kereslet csökken az elektromos járművek terjedésével. A Phillips 66 a Wall Street várakozásait felülmúlta, noha finomítói üzletága veszteséget szenvedett el. A brit Serica Energy Északi-tengeri termelését hátráltatja a Triton FPSO meghibásodása. Az OMV harmadik negyedéves nyeresége meghaladta az elemzői várakozásokat, de a finomítási árrések csökkenése befolyásolta az eredményt. A BP harmadik negyedéves nyeresége magasabb lett a vártnál, bejelentette részvény-visszavásárlási programját, és lehetséges stratégiai változtatásokat tervez. |
| |
Az API jelentése szerint az amerikai nyersolajkészletek váratlanul 573 ezer hordóval csökkentek, míg a Stratégiai Kőolaj Készlet (SPR) 1,2 millió hordóval növekedett. A Brent és WTI olajárak jelentős veszteséget szenvedtek, továbbá a benzinkészletek és desztillátumkészletek az ötéves átlag alá estek, ami növeli a kínálati aggodalmakat. Az amerikai gazdasági adatok vegyes képet mutattak: a munkanyitások és a GDP lassulása csökkentette az olajkeresletet, míg a nyersolaj- és benzinkészletek visszaesése rövid távon támogatta az árakat. Az Egyesült Királyság őszi költségvetési nyilatkozata magasabb vállalati adókat hozott, amelyek bizonytalanságot kelthetnek a fosszilis energia befektetéseket illetően. Az amerikai adatok közül a mag-PCE árindex emelkedése semleges, míg a munkanélküliségi kérelmek csökkenése és az órabérek növekedése támogató hatású. Az ISM és Chicago PMI adatok viszont a feldolgozóipar lassulását jelzik, ami negatívan hat az energia iránti keresletre. |
| |
Az amerikai elnökválasztás hatása az energiaszektorra: Befektetési kilátások és politikai szenáriók |
| |
Az amerikai elnökválasztás kimenetele jelentős hatással lehet az energiaszektorra, mivel a választási győztes politikája meghatározhatja a fosszilis és megújuló energiaforrások támogatásának irányát. A demokraták győzelme esetén valószínűsíthető a zöldenergia támogatása, amely előtérbe helyezi a megújuló forrásokat, csökkentve a fosszilis energiahordozók szerepét. Ez kedvezhet a megújuló energia és elektromos járművek piacának, de kockázatot jelenthet az olaj- és gázszektor számára. Ezzel szemben a republikánusok győzelme a fosszilis energia stabil támogatását hozhatja, elősegítve az amerikai energiafüggetlenséget és kedvezőbbé téve a hagyományos energiaágazat részvényeit. Független tényezők, például a geopolitikai helyzet és a globális kereslet-kínálat is meghatározóak maradnak, így a befektetőknek ezek figyelembevételével kell hosszú távú stratégiát kialakítaniuk az energiaszektorban.
Ha szeretnél mélyebb betekintést nyerni a piacok világába és értesülni a legfrissebb elemzésekről, ne habozz csatlakozni Discord szerverünkhöz! A https://tradeonthemarket.com oldalon minden szükséges információt megtalálsz a csatlakozáshoz. A közösségünkben hozzáférhetsz részletes piaci elemzésekhez, és azonnali választ kaphatsz bármilyen kérdésre, legyen az fundamentális vagy technikai. Egy szakértői csapat vár rád, akik mindenben segítenek, hogy a legtöbbet hozhasd ki a kereskedésből! |
| |
Kaotikus hét II. felvonás |
| |
Amerikai Egyesült Államok elnökválasztása ~ Kamatdöntő ülések hete |
| |
A két zűrzavarosnak ígérkező hét közül az első véget is ért. Az amerikai foglalkoztatási adatok az utolsó nagy esemény volt a múlt héten, amelyre a piacok a leginkább fókuszáltak. Széles körben elismert tény volt, hogy a hurrikánok és néhány többnyire átmeneti tényező (pl. sztrájkok) miatt a foglalkoztatási adatok lefelé fognak fordulni. Az Egyesült Államok gazdasága csak 12 000 munkahelyet teremtett az októberi hónapban. Ennek ellenére a munkaerő-felvételi tendencia nyilvánvalóan lassul és mivel egyelőre az inflációs háttér kevésbé tűnik fenyegetőnek, a Federal Reserve-nek nyilvánvalóan lehetősége van arra, hogy a politikáját közelebb vigye a semlegeshez. Azonban ami a Federal Reserve-t illeti, a lefelé irányuló módosítások jelentősek és a mostani szám jobban megfelel azon felmérések eredményeinek, mint az ISM, az NFIB és a Homebase. Figyelembe kell venni azt a tényezőt is, hogy a BLS elismeri, hogy a 2023 áprilisa és 2024 márciusa közötti időszakban a harmadával túlbecsülte a foglalkoztatást és aggodalomra ad okot, hogy továbbra is strukturális túlbecslések tapasztalhatók majd. Aggodalomra ad okot még a hozzáadott állások minősége is, amelyek a jelek szerint több részmunkaidős, alacsonyabb fizetésű munkakörökre irányulnak. Összeredményben még mindig csökkenő tendenciában van a teljes munkaidős foglalkoztatás éves viszonylatban és a különbözet többnyire a részmunkaidős állásokból származik. Mivel az inflációs háttér kevésbé fenyegető és a Fed nagyobb hangsúlyt fektet a munkahelyekre, a pénteki jelentés megerősíti a csütörtöki kamatdöntő ülésen a 25 bázispontos Fed-kamatcsökkentésre vonatkozó várakozásokat.
A pénteki piaci reakciókat a hétvége is nehezítette, valamint az egyre jobban fokozódó geopolitikai feszültségek is. A hírek szerint Irán visszaüthet Izraelre az Iraki bázisokon keresztül, így tehát a jelenlévő geopolitikai kockázati faktorral is számolnunk kell, mint a piacra hatást gyakorló tényező. Továbbá a keddi amerikai választások, valamint az Ausztrál, az Egyesült Királyság és még a FED jegybanki ülések is egyre kiélezettebb nyomást helyeznek a piaci résztvevőkre. Az amerikai dollár többnyire szilárdabb, ugyanakkor egy konszolidált pályára állt a többi valutáival szemben. Ez némi kivárást tükröz ezen a kaotikusnak igérkező hét előtt, mint egyfajta vihar előtti csend. A potenciális volatilitások miatt ez a hét nem a hosszú távú kereskedésekről fog majd szólni, hanem inkább a rövidtávú kereskedésekről, hiszen elképzelhető, hogy bár egy-egy adatnak a hatása jelen lesz, ugyanakkor az csak a nagyon rövid ideig lesz tapasztalható, mert a következő pillanatban egy hirtelen másik esemény miatt ami ugyanilyen kaliberű és fontos, hirtelen megfordíthatja a korábbi eseményre adott piaci reakciókat.
A várható szoros választási eredmény jelentős piaci volatilitást idézhet elő, de ez nem tartja vissza a Fed-et attól, hogy november 7-én 25 bázisponttal csökkentse a kamatokat. Jerome Powell Fed-elnök kommentárja a jelenlegi gazdasági környezetről és arról, hogy a következő amerikai elnök várhatóan hogyan fogja befolyásolni a kilátásokat, óriási jelentőséggel bír majd. A piacok egyre inkább bíznak Donald Trump győzelmében, miközben a részvények, a dollár és a kincstári hozamok mind emelkedtek az elmúlt hetekben. Ha Trump nyer, ezek a tendenciák folytatódhatnak. Éles fordulatot láthatunk azonban, ha Kamala Harris nyer, miközben a piacok a magasabb adók és a kedvezőtlenebb üzleti környezet kilátásba helyezésére törekednek, de vitathatatlanul nagyobb biztonsággal a kereskedelempolitika és a nemzetközi kapcsolatok tekintetében. Figyelembe véve a jelenlegi piaci árazást, mindkét eset az amerikai dollár további emelkedése mellett érvel. Ahhoz, hogy a dollár erős eladási érdeklődés alá kerüljön, a Fed döntéshozóinak aggasztónak kell lenniük az amerikai gazdaság helyzetével kapcsolatban és jelezniük kell, hogy agresszív lazításra van szükség az elkövetkező hónapokban. Egy ilyen forgatókönyv azonban egyelőre valószínűtlennek tűnik.
A hét folyamán nem csak a Fed összejövetele az egyetlen monetáris politikai döntés ami napirenden van. A labda kedd délelőtt az RBA-val az ázsiai ülésszak alatt fog elgurulni, míg csütörtökön a Fed előtt a BoE-n lesz a sor a kamatokról. Az RBA ( Ausztrál jegybank ) várhatóan érintetlenül hagyja a kamatlábakat, mivel az infláció továbbra is túl magas és az előrejelzések azt mutatják, hogy el kell telnie egy kis időnek, mire fenntarthatóan a bank céltartományába kerül. Az Egyesült Királyságban egyre valószínűbbnek tűnik, hogy a BoE kamatot csökkent, mivel a szeptemberi ülésen a BoE ( jegybank ) úgy döntött, hogy változatlanul 5,0%-on tartja a kamatot. Mindazonáltal néhány héttel a döntés után a BoE kormányzója, Bailey azt mondta, hogy lehet, hogy aktívabbnak kell lenniük a kamatcsökkentéseket illetően. Ez arra késztette a piaci szereplőket, hogy a csütörtöki összejövetelen egy erős, 80%-os valószínűséggel 25 bázispontos csökkentést jelöljenek ki konszenzusnak. A részletes makrogazdasági elemzésekért, tartsatok velünk a discordon és a weboldalon található makrogazdasági videókban. A teljes makrogazdasági elemzéséről, a weboldalon található makro videók szekciójában tájékozódhatsz. A videók elérhetőségéhez Advanced, Challege vagy Youtube előfizetés szükséges. |
| |
Hamarosan érkezünk a legfrissebb hírekkel, |
| |
addig is találkozzunk a discordon! |
| |
Trade On The Market Csapat. |
| |
|